Konfiguracja programów pocztowych

Zdalna konfiguracja zabezpieczeń poczty.

Przed rozpoczęciem konfiguracji należy przygotować:

Jeżeli chcesz zabezpieczać pocztę elektroniczną w programach Outlook i Outlook Express, zapoznaj się najpierw z instrukcją importu certyfikatów i list CRL do systemu Windows: Z poniższej listy programów pocztowych wybierz ten, dla którego chciałbyś skonfigurować podpisywanie i szyfrowanie wiadomości.

Który program pocztowy wybrać?

Większość programów pocztowych, które oferują podpisywanie i szyfrowanie poczty zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Chcielibyśmy jednak szczególnej uwadze polecić program Mozilla Thunderbird. Poniżej wymieniamy kilka jego cech, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo poczty:

  • obsługa bardzo dużej liczby nowoczesnych szyfrów (włączając w to RSA o długości klucza większej niż 2048 bitów oraz algorytmy oparte na krzywych eliptycznych),
  • możliwość automatycznego pobierania listy CRL z podanej lokalizacji (jest to jedyna znana nam aplikacja o takiej funkcjonalności).

Jeśli chodzi o oprogramowanie firmy Microsoft, to szczególną uwagę należy zwrócić na różnice pomiędzy systemami Windows XP i Windows Vista. Starszy system Microsoftu ma bowiem dużo uboższy zestaw obsługiwanych algorytmów, co może powodować problemy z odszyfrowaniem poczty wysłanej przez Windows Vista.

  • Jeśli osoby wymieniające korespondencję korzystają z programów Outlook i Outlook Express zarówno pod systemem XP, jak i Vista, to najlepiej zastosować algorytmy RSA-2048 i SHA-1.